30 години |
ОБРАТНА ВРЪЗКА
|
|
Черепно-мозъчна травма
Автор: И. Вълков, П. Божинов, М. Овчаров, П. Стефановски
Страници: 104 Корица: мека |
Всеки лекар трябва да е адекватен в спешната си намеса на мястото на инцидента и транспорта до спешно отделение, още повече че травмиращите агенти при един инцидент са често комбинирани, като се увреждат различни части на тялото.
В първа глава се разглеждат концепциите за увреждане на мозъка – класическа и съвременна, като са обсъдени общи принципи и алгоритъм за поведение в условията на спешност, както и класификациите за определяне на степента и скали за оценка на черепно-мозъчната травма. Втората глава се фокусира върху патофизиологията на черепно-мозъчната травма – авторегулация на церебралното налягане, методика за отчитане на капацитета й при ЧМТ, вторични поражения на мозъчното вещество, посткомоционен синдром, социоправна оценка на ЧМТ. Следващият раздел е свързан с клиничната изява на черепно-мозъчната травма – лека, средна и тежка степен на ЧМТ, травматични естрааксиални хематоми; епидурален хематом, субдурамен хематом; осмотична терапия. В отделна глава се представя прогнозата при черепно-мозъчна травма – определяне на изхода от ЧМТ, когнитивен потенциал Р300, обсъждане. Предлага се и раздел, касаещ черепно-мозъчната травма и бременността с принципи на поведение при бременни с ЧМТ.
Изданието е подходящо за лекари от спешните звена, хирурзи, неврохирурзи, невролози, рентгенолози, общопрактикуващи лекари и всички специалисти, които се интересуват от темата.